27.09.2024 (aktualita z archivu)
1500 transplantací ledvin, to je číslo, kterým se v těchto dnech může pochlubit Mezioborové transplantační centrum Fakultní nemocnice Hradec Králové. Není příliš známo, že ve FN HK se v roce 1961 uskutečnila také vůbec první transplantace ledviny v tehdejším Československu. V posledních letech Mezioborové transplantační centrum FN HK ročně provádí zhruba 35 až 40 transplantací ledvin.
„Obor transplantací prošel za těch více než šest desítek let velikým rozvojem, který se týká jak přístrojového vybavení, tak používaných léčiv. Díky tomu se výrazně zvýšila úspěšnost transplantací ledvin a s dalším rozvojem medicíny je možné očekávat další zvyšování počtu prováděných transplantací,“ uvedl vedoucí lékař Mezioborového transplantačního centra FN HK, doc. MUDr. Igor Guňka, Ph.D.
Zatímco před desítkami let byla transplantace ledvin poměrně raritním výkonem, nyní se jedná o rutinní zákrok, který je nejlepší metodou léčby chronického selhání ledvin. „Také se stále prodlužuje délka funkčnosti transplantovaného štěpu, která se nyní v průměru pohybuje mezi 13 a 14 lety. V rámci dlouhodobé potransplantační péče sledujeme i takové pacienty, kterým transplantovaná ledvina funguje i více než 20 let,“ uvedl docent Guňka.
Mezioborové transplantační centrum FN HK zajišťuje komplexní transplantační program pro ledviny, který byl zahájen v tehdejším Československu v listopadu 1961. Dnes zahrnuje dárcovský program a program transplantace ledvin. Dárcovský program je zaměřen na vyhledávání a vyšetřování vhodných zemřelých dárců orgánů a provádění orgánových odběrů. Současně ale cílí i na transplantace ledvin od žijících dárců. Program transplantací ledvin dále zahrnuje i přípravu a zařazování pacientů na čekací listinu, vlastní transplantační výkon a navazující pooperační péči, až po dlouhodobé sledování příjemců ledviny. Nyní je v péči Nefrologické kliniky FN HK více než 400 pacientů s funkční transplantovanou ledvinou.
Mezioborové transplantační centrum FN HK zajišťuje komplexní transplantační péči pro region čítající 1,17 mil. obyvatel. Přijímá pacienty odesílané z regionálních spádových dialyzačních center a po řádném vyšetření a přípravě jsou tito pacienti, pokud splňují všechna kritéria, zařazeni na čekací listinu k transplantaci ledviny. Čekací doba na transplantaci ledviny je v transplantačním centru v Hradci Králové zhruba 6 měsíců a je mimo jiné závislá na získání vhodných dárců orgánů, ať zemřelých nebo žijících. Na bezprostřední přípravě transplantace se podílí tým mezioborových specialistů, vlastní operační zákrok trvá asi dvě hodiny, doba hospitalizace je zhruba 10 až 14 dní.
Tisící pětistá jubilejní transplantace v Hradci Králové byla provedena v rámci programu žijících dárců orgánů a je jedinečná v tom, že byla provedena mezi jednovaječnými dvojčaty, což je poměrně unikátní. Shodou okolností se uskutečnila v době 70. výročí zahájení transplantačního programu ledvin. Úplně první úspěšná transplantace ledviny byla totiž provedena v prosinci 1954 v Bostonu, právě mezi bratry – jednovaječným dvojčaty.
Transplantační medicína má ve fakultní nemocnici dlouhou tradici a díky výborné spolupráci na regionální i celostátní úrovni a mezi odborníky uvnitř FN HK se stává rutinní léčebnou metodou pro pacienty s chronickým onemocněním ledvin.