Vážení pozůstalí,
přijměte projev soustrasti nad skonem osoby Vašemu srdci blízké.
Dovolujeme si podat několik věcných informací, jak se orientovat v této nelehké chvíli.
Informace o zdravotním důvodu úmrtí
Informace o úmrtí i o tom, zda je požadována pitva, podává ošetřující lékař. U řady příčin úmrtí zákon přímo stanovuje povinnost provést pitvu. Na ošetřujícího lékaře se obracejte i v případě, že budete požadovat detailnější informace o průběhu nemoci a úmrtí, které budou známy po provedené pitvě. U osob zemřelých mimo Fakultní nemocnic Hradec Králové (dále FN HK) jsou pracovníci Ústavu soudního lékařství oprávněni poskytovat informace o výsledku pitvy, a to jen osobě blízké. Zprávu o úmrtí a případně pitevní protokol zasíláme registrujícímu praktickému lékaři.
Zařizování pohřbu
Veškeré procedury spojené s předáním těla zemřelého z nemocnice a další úkony vykonávají zásadně pracovníci pohřební služby, kterou si zvolíte. Týká se i předání oděvu pro zemřelé apod.
Úmrtní list - vystavení vyřizuje:
Magistrát města, oddělení matrik
Tř. ČSA 408
500 02 Hradec Králové
tel. 495 707 111,
posta@mmhk.cz; www.mmhk.cz.
Pro potřeby osob zařizujících pohřeb vydá oddělení, kde nemocný zemřel,List o prohlídce zemřelého - část A určenou osobě zařizující pohřeb.
Osobní věci a pozůstalost
Osobní věci:
Dle platných právních předpisů mohou být osobě blízké po předložení občanského průkazu předány oblečení, obuv, hygienické potřeby, knihy a časopisy, potraviny, kompenzační pomůcky (brýle, naslouchátka, berle, hůl, zubní náhrady apod.). Na oddělení jsou tyto věci skladovány po dobu 3 měsíců. Před uplynutím této doby jsou pozůstalí znovu vyzvání k převzetí věcí dopisem. Pokud na výzvu není reagováno, jsou osobní věci komisionálně likvidovány.
Pozůstalost:
Cennosti, finanční hotovost, telefony, radia, televize, osobní počítače, klíče a osobní doklady se dle zákona nevydávají, protože se stávají předmětem dědického řízení a jsou deponovány v depozitu FN HK. Pozůstalost je hlášena místně příslušnému okresnímu soudu a je uložena v depozitu FN HK do doby vydání rozhodnutí o dědictví.
Pokud některý účastník dědického řízení (dědic či vedlejší účastník - zaměstnavatel) potřebuje některou věc patřící do dědictví (např. klíče od bytu z důvodu zajištění oděvu pro zemřelého, zajištění zvířat, odstranění havárie nebo služební notebook, apod.) učiní na základě prokázání jeho zájmu neodkladné opatření kterýkoliv soud; s dokladem vydaným soudem je poté možné žádat o vydání věci.
Odmítnuté pozůstalosti:
Pokud pozůstalí odmítnou převzít pozůstalost, musí stvrdit své rozhodnutí podpisem souhlasu s likvidací.
Výdejní doba pracoviště depozitáře
(areál FN HK, Sokolská 581, budova č. 47):
úterý |
12.30 - 14.30 |
|
čtvrtek |
12.30 - 14.30 |
nebo po dohodě na tel. 495 833 155
Státní sociální podpora
Pohřebné:
Pohřebné (stanovené pevnou částkou) náleží osobě, která vypravila pohřeb nezaopatřenému dítěti, nebo osobě, která byla rodičem nezaopatřeného dítěte, a to za podmínky, že zemřelá osoba měla ke dni úmrtí trvalý pobyt na území ČR.
Pohřebným stát přispívá na náklady spojené s vypravením pohřbu a není podmíněna výší příjmu rodiny. Žádost přijímá a vyřizuje místně příslušné kontaktní pracoviště Úřadu práce – státní sociální podpory.
Vdovský a vdovecký, sirotčí důchod:
Žádost pozůstalé osoby vyřizuje Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Další podrobné informace získají pozůstalí na důchodovém oddělení Okresní správy sociálního zabezpečení dle místa svého bydliště nebo na webových stránkách ČSSZ, (www.cssz.cz), Ministerstva práce a sociálních věcí, (www.mpsv.cz). Příslušníci ozbrojených složek se mohou obracet na stránky svých rezortních ministerstev (Ministerstvo vnitra, Ministerstvo obrany, Ministerstvo spravedlnosti).
Soubor informací pro pozůstalé platný od 1. 1. 2013