Porod, péče o rodičky a novorozence
Významnou součástí poskytování zdravotní péče v naší nemocnici je i péče o těhotné, rodičky a jejich narozené potomky. FN Hradec Králové patří mezi perinatologická centra nejvyššího typu, a proto u nás rodí i maminky, jejichž těhotenství anebo porod je spojen se zvýšeným rizikem zdravotních komplikací pro matku nebo novorozence. Snažíme se nastávajícím rodičům pro zásadní událost v jejich životě vytvořit optimální podmínky. Přesto je nutné vzít na vědomí některá následná omezení.
U porodu ve FN HK smí být s rodičkou přítomny maximálně dvě osoby, náležitě zdravotníky poučené. V situaci porodu císařským řezem ve svodné anestezii je možná přítomnost pouze jedné osoby. Po celou dobu přítomnosti u rodičky musí tyto osoby bezpodmínečně dbát pokynů ošetřujících zdravotníků a vyvarovat se jakéhokoli chování, které by pro rodičku
nebo novorozence mohlo představovat riziko.
Při nefyziologickém průběhu porodu (klešťový porod, závažné porodní krvácení, manuální vybavení placenty a jiné) je přítomnost doprovázejících osob na porodním boxu možná pouze po souhlasném stanovisku ošetřujícího personálu. Personál porodnice i neonatologický tým mají právo nevpustit nebo následně vykázat z porodního sálu nebo z místa ošetření novorozence doprovázející osoby pod vlivem alkoholu či jiných návykových látek a také osoby slovně nebo fyzicky agresivní. Taková osoba musí rozhodnutí zdravotnického personálu respektovat.
Na porodních sálech ošetřuje všechny novorozence po spontánním porodu a po císařském řezu výhradně personál novorozeneckého oddělení Dětské kliniky FN HK. Neonatologické sestry a lékaři jsou specialisté na problematiku péče o novorozence s velkým důrazem na neodkladnou resuscitaci a problematiku poruch adaptace novorozence. Novorozenecká sestra je trvale přítomna na porodním sále a neonatolog je vždy k dispozici na stejném patře kliniky.
Novorozence po porodu císařským řezem ošetřujeme na pokoji prvního ošetření novorozence, v případě nekomplikovaného fyziologického porodu pak přímo na jednotlivých porodních boxech. V případě problematické poporodní adaptace (zejména novorozenci s poruchami dýchání a srdeční aktivity, poruchami neurologických funkcí, děti s vrozenými vývojovými vadami) probíhá péče o dítě (včetně případné resuscitace) na pokoji prvního ošetření.
Fyziologického novorozence ošetřujeme po oddálení podvázání pupečního pahýlu a přiložení dítěte kůží na kůži matky (tzv. bonding), pokud si toto přiložení matka přeje. Délka bondingu je ihned po porodu standardně několik minut, na přání maminky až 2 hodiny. Novorozenec je překryt suchou plenou a dekou. Je možno použít vlastní plenu nebo osušku, ale pouze na porodním boxe.
První ošetření novorozence je krátkodobé a je omezeno na prevenci prochladnutí, ošetření pupečníku a spojivek, řádné označení identifikačními náramky a zvážení, popř. změření délky. Kůži ošetříme lehce olejem, většinu mázku necháváme vstřebat. Vše může probíhat v přítomnosti doprovázející osoby u porodu (otec, kamarádka, babička atd.). Pokud nelze vyšetření či ošetření novorozence po porodu provádět za přítomnosti obou rodičů a dítě je odneseno z porodního, případně operačního sálu, snažíme se, aby mohl být přítomen u těchto úkonů alespoň jeden z nich.
V této souvislosti vás žádáme o spolupráci, abyste i v průběhu prvního přiložení dítěte na matčino tělo bezprostředně po jeho narození umožnili odpovědnému personálu novorozeneckého oddělení provést první ošetření novorozence, zhodnotit jeho základní životní funkce a vitalitu a tím předejít případným hrozícím nebo už vyvinutým komplikacím poporodní adaptace vašeho dítěte. Na průběh ošetření se můžete předem zeptat personálu porodnice; ochotně vám odpoví na veškeré vaše otázky.
Naším cílem je co nejrychleji umožnit kontakt dítěte s matkou. Pokud to zdravotní stav novorozence i matky dovolí a kapacita porodnice ve vztahu k momentálnímu počtu porodů je dostatečná, zůstává novorozenec s matkou a doprovodem na porodním boxu v soukromí 2 hodiny. Tedy až do doby překladu matky na oddělení šestinedělí a novorozence na observační pokoj novorozeneckého oddělení (pokoj s nepřetržitým dohledem zdravotníků). Někdy však může nastat situace, kdy se nakupí větší množství porodů, které si vyžádají uvolnění kapacity porodních boxů dříve. Žádáme vás o pochopení, pokud z těchto provozních a medicínských důvodů bude pobyt matky a doprovodu s novorozencem na porodním boxu zkrácen.
Po 2 hodinách společného pobytu na porodním sále je novorozenec převezen na observační pokoj novorozeneckého oddělení. Zde je po 6 hodinách po porodu při normální adaptaci vykoupán, je mu aplikován Kanavit (vit. K) a novorozenec je dle zdravotního stavu matky předán do její péče (systém rooming in). Tuto dobu lze na přání matky zkrátit, pokud to její zdravotní stav a stav miminka dovolí.
V případě, kdy je matka s dítětem na jednom pokoji, je otci umožněn kontakt s dítětem v co nejširším možném rozsahu. V případě, že to není z kapacitních a prostorových důvodů možné, je nezbytné respektovat právo ostatních pacientek na soukromí.
Novorozenec, který se narodil císařským řezem vedeným ve spinální anestezii je v případě dobré adaptace po oddálení podvázání pupečního pahýlu uložen na hrudník matky (skin-to-skin kontakt/bonding), pokud si to matka přeje. Případně je hned po vybavení a poté po ošetření ukázán matce a přiložen k prsu ještě před překladem matky na gynekologickou JIP. Chceme tak umožnit časný kontakt mezi maminkou a dítětem, délka však závisí vždy na zdravotním stavu novorozence a matky. Není-li možný časný skin-to-skin kontakt mezi matkou a jejím novorozencem (např. celková anestezie rodičky při císařském řezu) a rodiče si přejí bonding jejich dítěte s otcem, umožníme i tuto situaci. Maminka je samozřejmě ihned o zdravotním stavu svého miminka informována. Poté je novorozenec umístěn na observační pokoj novorozeneckého oddělení. Během pobytu rodičky na gynekologické JIP jsou novorozenci sestřičkami v pravidelných intervalech přiváženi ke kojení a podpoře laktace.
Lehce nezralí novorozenci v dobrém zdravotním stavu zůstávají na novorozeneckém oddělení. Nemocní donošení novorozenci a novorozenci nezralí jsou po nezbytném ošetření a stabilizaci životních funkcí dle stupně nezralosti a jejich zdravotního stavu přeloženi na dětskou kliniku na neonatologickou jednotku intenzivní nebo resuscitační péče (NeoJIP resp. NeoRES). Přítomnost rodičů u novorozence na NeoRES nebo NeoJIP se řídí Domácím řádem FN v souladu s Metodickým pokynem MZČR „Přítomnost rodičů při hospitalizaci dítěte“. Vždy je však nutno respektovat provozní a kapacitní možnosti oddělení, platné právní předpisy
a aktuální epidemiologickou situaci Pobyt těchto osob nesmí narušit poskytování zdravotních služeb dítěti či jiným pacientům.
Porodní plán
Maminky a případně jejich doprovod často přicházejí k porodu s porodními plány a mají
o porodu a ošetření novorozence přesnou představu. Možná ale netuší, že většina jejich požadavků jsou běžnou součástí naší péče, naopak některé v zájmu miminka splnit nemůžeme. Máte-li vypracovaný porodní plán týkající se Vašich přání a péče o novorozence, přijďte jej raději s námi zkonzultovat s dostatečným předstihem před předpokládaným porodem. Konzultaci si můžete domluvit na telefonním čísle 495 832 666.
Porodní plán s Vámi ráda zkonzultuje porodní asistentka nebo dětská sestra, která vás upozorní, jestli nemáte v plánu něco medicínsky či provozně nesplnitelného. Na základě tohoto posouzení lze porodní plán ještě upravit. Počítejte s tím, že v průběhu porodu s ohledem na konkrétní situaci nebude možné některá Vaše přání a požadavky i při nejlepší vůli personálu splnit. Výsledkem konzultace by měl být postup, který budeme schopni zajistit, a Vy s ním budete spokojeni.
Porodní plán neberte prosím jako návod „Jak to bude“, nýbrž „Jak byste si to přáli“. Slibujeme, že se vynasnažíme Vaše požadavky respektovat a Vašim přáním vyhovět. V průběhu porodu však mohou nastat situace, kdy je nutné v zájmu matky či dítěte se od plánu odchýlit. O všech takových krocích vás budeme informovat a provádět je s Vaším souhlasem.
Podrobnější informace k porodu, porodním plánům nebo k péči o novorozence naleznete přímo na webových stránkách Porodnicko - gynekologické kliniky.