Rychlý kontakt (ústředna)
+420 495 831 111
Zdravotně sociální pracovník ve zdravotnictví pomáhá pacientům a jejich blízkým zvládnout negativní sociální důsledky nemoci.
O nás
Všechny současné pracovnice oddělení sociální péče splňují kvalifikační požadavky a odbornou způsobilost k výkonu sociální práce dle zákona 96/2004 Sb., o nelékařských povoláních. Sociální péče ve zdravotnictví se řídí rovněž zákonem č. 108/2006 Sb., o sociálních službách.
Při své činnosti dodržujeme základní etické principy, základní lidská práva pacienta, závazné právní normy, respektujeme rozhodnutí pacienta. Celoživotně se vzděláváme.
Komu je naše služba určena
Oddělení zajišťuje sociální poradenství a zdravotně – sociální péči pacientům lůžkové, ale i ambulantní části.
Sociální péče je uskutečňována ve spolupráci se zdravotnickými pracovníky, s rodinou pacienta, v součinnosti s příslušnými úřady a zdravotnickými zařízeními, podle konkrétních potřeb a problémů pacienta. Je určena pacientům, kteří se nacházejí v nepříznivé sociální situaci a tuto situaci nejsou schopni zvládnout vlastními silami z důvodu nemoci, zdravotního postižení, věku, ztráty soběstačnosti, osamělosti, závislosti, nedostatečného sociálního zázemí nebo jiných sociálních problémů.
Co zajišťujeme
- sociálně právní poradenství (pacientům, kteří požádají o poradenskou pomoc - sociální dávky, dávky hmotné nouze, příspěvek na péči, informace o zařízeních rané péče, možnostech pomoci pro chronicky nemocné děti apod.)
Pokud některé služby nemůžeme zajistit, poskytneme vám v souladu se zákonem č. 108/2006 Sb., o sociálních službách základní poradenství a předáme vám kontakt na vhodného poskytovatele požadované sociální služby, případně informační materiály k dané problematice)
- zprostředkování služby sociální péče (zajištění pečovatelské služby, umísťování do denních stacionářů, odlehčovacích služeb, sepisování žádostí do domovů pro seniory, zdravotně postižené apod.)
- zprostředkování zdravotních služeb (zajištění agentur domácí ošetřovatelské péče, domácí hospicové péče, překlady do léčeben dlouhodobě nemocných či zařízení následné péče, hospiců, zapůjčení kompenzačních pomůcek apod.)
- sociální intervence či prevence (azylové domy, azylové domy pro matky s dětmi, dětská centra, noclehárny, charitní šatník, pomoc při zajištění dokladů apod.)
- jednání se státními i neziskovými institucemi (úřady, zejména OSPOD, PČR, soudy, ale i kontaktní centra a poradny, svépomocné skupiny apod.)
- pomoc hospitalizovaným cizincům
- pomoc obětem trestného činu, obětem domácího násilí
- pomoc dětem týraným, zanedbávaným a zneužívaným, dětem, jejichž rodiče neplní své rodičovské povinnosti, ale i dětem, kteří vedou zahálčivý život či zneužívají návykové látky dle zákona o sociálně právní ochraně dětí (spolupráce s OSPOD, PČR či soudy)
- pomoc dětem, které matka v porodnici opustila
- poradenství či pomoc těhotným matkám z porodnicko-gynekologické kliniky, zejména matkám v nouzi, ženám, které chtějí svěřit dítě do náhradní rodinné péče, nezletilým matkám
- pomáháme v resocializaci pacientům s psychiatrickou diagnózou
- přispíváme k prevenci sociálně - patologických jevů.
Jak vyžádat naši službu
Obrátit se na nás můžete sami nebo prostřednictvím zdravotníků, např. staniční sestry nebo ošetřujícího lékaře. Nepotřebujete žádné doporučení, naše služby jsou bezplatné.
V době naší nepřítomnosti nám, prosím, zanechte na záznamníku vzkaz s vaším jménem, požadavkem a telefonním číslem. Docházíme za hospitalizovanými pacienty na různá pracoviště a nejsme proto trvale v pracovně. Ambulantním pacientům, příbuzným pacientů a zaměstnancům FN doporučujeme se k jednání objednat – jen tak se vám budeme moci v domluveném čase nerušeně věnovat. Pro komunikaci s námi můžete rovněž využít elektronickou poštu nebo fax.